Konferencija Think ‘n’ Click na osječkom EFOS-u u sklopu projekta Mladi u moru medija

1 month ago 30
Naslovne za web

Alati modernog doba, brzo-rastući razvoj umjetne inteligencije i sveopće napredovanje online alata dovele su cjelokupnu populaciju u jedno novo stanje s kojim se mnogi jako teško hvataju ukoštac. Kako prepoznati sve zamke digitalnih medija, zaustaviti širenje dezinformacija i poboljšati medijsku pismenost u digitalnom svijetu otkrit će vam Think’n’Click konferencija.

U petak 06.12.2024. s početkom u 10 sati će na osječkom Ekonomskom fakultetu kroz tri panela mnogi stručnjaci, javne osobe i predstavnici medija dati na važnosti temama medijske pismenosti, ali i u fokus staviti dječja prava te utjecaj društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih.

Organizator ove konferencije dobro je poznati Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) iz Osijeka koji kroz svoje projekte dugi niz godina osigurava podršku djeci, mladima, ali i roditeljima te stručnom osoblju.

– U vremenu kada su društvene mreže i mediji postali sastavni dio našeg svakodnevnog života, prepoznavanje odgovornog ponašanja na internetu i kritičkog pristupa informacijama važnije je nego ikada. Kako bismo zajedno potaknuli promjene u digitalnom svijetu pokrenuli smo projekt „Mladi u moru medija“ čija je kruna upravo ova konferencija na kojoj ćemo iz prve ruke prenijeti dio znanja i iskustva u područjima medijske pismenosti – ističe Sara Smojver, voditeljica marketinga i odnosa s javnošću CNZD-a

Think’n’Click će otvoriti pregled cjelokupnog projekta „Mladi u moru medija“ kojeg financira Ured za udruge, a potom slijede paneli uz neka od najpoznatijih imena domaće digitalne i medijske scene.

Dobitnik Večernjakove ruže i najpoznatiji tata s Instagrama zajedno u prvom panelu

Na prvom panelu u 10:30 susrest će se Tin Kovačić, dobitnik Večernjakove ruže, i Ivan Poslon, poznatiji kao “Tata priča”. Njihova misija bit će približiti mladima i roditeljima što znači odgovorno koristiti internet te kako društvene mreže utječu na naše svakodnevne odnose i mentalno zdravlje.

U raspravu će se uključiti i Martin Rosner, autor popularne stranice Hot Paper Comics koja okuplja više od 115 tisuća pratitelja na društvenim mrežama. Njegov specifičan humor, ali i otvorena borba s teškoćama mentalnog zdravlja o kojima progovara na društvenim mrežama dodatno će istaknuti važnost promicanja digitalne pismenosti. Uz njih, panelu će se pridružiti i Mirna Šmit, iskusna medijska djelatnica i trenerica medijske pismenosti, koja će kroz svoje iskustvo dati praktične savjete za odgovorno i svjesno pristupanje informacijama.

Širenje dezinformacija i važnost privatnosti u drugom panelu

Drugi panel, koji počinje u 11:30, posvećen je temi zaštite privatnosti djece u medijima. Kroz svoje dugogodišnje iskustvo HRT-ova novinarka Melita Homa skrenut će pozornost na to kako mediji mogu ugroziti interese djece te što svi dionici – od novinara do roditelja – mogu učiniti kako bi zaštitili njihovu privatnost. Melita će kroz konkretne primjere iz novinarske prakse pokazati kako odgovorno izvještavanje može doprinijeti stvaranju sigurnijeg i etičnijeg medijskog prostora.

Mladi Centra za sigurniji internet objasnit će online izazove

Završnica konferencije biti će u režiji mladih iz Centra za sigurniji internet koji će na interaktivan način predstaviti online izazove na društvenim mrežama. Pritom će se osvrnuti na najčešće opasnosti u digitalnom okruženju, izazove s kojima se susreću mladi te konkretne korake koje zajednica može poduzeti kako bi internetski prostor postao sigurnije mjesto za sve.

Organizator, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, prepoznat je kao vodeća organizacija u zaštiti djece od online zlostavljanja. Punih 18 godina rade na edukaciji zajednice, prevenciji nasilja i pružanju podrške žrtvama zlostavljanja i njihovim obiteljima u kriznim situacijama.

Ovim putem pozivaju sve zainteresirane – djecu, mlade, roditelje, nastavnike i stručnjake – da se pridruže i sudjeluju u raspravama koje oblikuju našu digitalnu budućnost!
Vidimo se u petak, 6. prosinca, na EFOS-u!

Read Entire Article