U Splitu počela konferencija Sigurno djetinjstvo, otvara se novi ured Centra za sigurniji internet

2 months ago 30
Web Cover 1170x540 (2)

Danas je u Splitu u hotelu Radisson Blu započela konferencija Sigurno djetinjstvo: Zajedno protiv zlostavljanja – prevencija, podrška i suradnja u zaštiti djece, povodom obilježavanja Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece. Riječ je o konferenciji koju organizira Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, organizacija koja predvodi nacionalni Centar za sigurniji internet s ciljem jačanja svijesti i educiranja stručnjaka o važnosti prevencije zlostavljanja i pružanja podrške djeci.

“Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece podsjeća nas na odgovornost koju svi imamo u zaštiti najranjivijih članova našeg društva. Ova konferencija okupila je stručnjake iz različitih sektora kako bismo zajedno raspravljali o izazovima i rješenjima te stvorili mrežu podrške za djecu i obitelji kojima je pomoć potrebna. Ujedno smo ponosni što sutra otvaramo novi ured Centra za sigurniji internet upravo ovdje u Splitu i to uz podršku Splitsko-dalmatinske županije i na poziv župana Blaženka Bobana. Takvim iskorakom nam je cilj osnažiti prevenciju i zaštitu djece u digitalnom okruženju”, kazao je osnivač i voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak.

Program usmjeren na stručnjake

Konferencija i sutrašnji trening stručnjaka usmjereni su na edukaciju psihologa, socijalnih pedagoga, pedagoga, socijalnih radnika te općenito stručnih suradnika u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, udrugama i ustanovama socijalne skrbi. Program je osmišljen kako bi sudionicima pružio konkretna znanja, metode rada i primjere dobre prakse. Među predavačima su renomirani psihijatar Tomislav Franić i klinička psihologinja Neda Pleić, izvanredna profesorica Lucija Vejmelka s Pravnog fakulteta u Zagrebu i voditelj Centra Tomislav Ramljak, dok će na treningu stručnjaka svoja znanja prenijeti voditelj ureda Centra za sigurniji internet Ivan Ćaleta, socijalna pedagoginja Danijela Perić Krstulović iz Centra za sigurniji internet te socijalna radnica Zrinka Perić iz Centra za posebno skrbništvo i psihologinja Jelena Kalinić te prethodno navedena profesorica Lucija Vejmelka.

“Interes za ove edukacije bio je ogroman. U samo dva dana stiglo je više od 150 prijava stručnjaka s područja cijele Splitsko-dalmatinske županije i bili smo otprije svjesni velikih potreba ovog područja, ali ovo je svakako dodatna potvrda da idemo u dobrom smjeru, odnosno da ne smijemo prestati s preventivnim aktivnostima povezujući glavne predvodnike istih u zajednici – od obitelji do škole”, dodaje Ramljak.

Sutra se otvara Centar za sigurniji internet u Splitu

Ovaj dvodnevni program predstavlja značajan iskorak u povezivanju stručnjaka i širenju mreže podrške za prevenciju i zaštitu djece, uz poseban fokus na izazove modernog doba, a taman prije sutrašnjeg treninga u 09:00 sati svoja će vrata otvoriti novi ured Centra za sigurniji internet. Iako je s radom počeo još ljetos kada se odvila edukacija zaposlenika, sada će u novim prostorima na adresi Ulica Hrvatske mornarice 1H svakodnevno pružati podršku djeci, mladima, njihovim obiteljima, ali i stručnjacima koji rade s djecom.

Savjetodavni rad obavljat će socijalna pedagoginja Danijela Perić Krstulović i pedagoginja te sociologinja Ljiljana Čulić.

“Dosadašnje iskustvo rada u Centru za sigurniji Internet – ured Split izuzetno je dinamično jer obuhvaća širok raspon aktivnosti i poslova. Osim toga, poseban izazov predstavlja činjenica kako naše usluge pokrivaju cijelo područje Splitsko dalmatinske županije koja spada u prostorno najveću županiju Republike Hrvatske”, kaže Danijela ističući da se za pomoć najčešće obraćaju stručnjaci iz osnovnih škola.

“Oni su često u izravnom kontaktu s djecom i prepoznaju rane znakove problema poput cyberbullyinga, problematičnoj upotrebi interneta ili izloženosti neprikladnim sadržajima. Stručnjaci traže savjete o tome kako reagirati i pomoći djeci, kako ih poučiti sigurnom ponašanju na internetu te kako raditi preventivno unutar škole”, pojasnila je, a njena kolegica Ljiljana ističe kako roditelji po tom pitanju dišu.

“Roditelji još uvijek pokazuju sramežljivu zainteresiranost, ali ćemo i to promijeniti. Želja nam je stvoriti pozitivno okruženje za sve populacije korisnika, i mislim da nam to ide za rukom”, optimistično govori nova zaposlenica Centra za sigurniji internet kojeg predvodi Centar za nestalu i zlostavljanu djecu i koji svoje urede ima u Osijeku, Zagrebu i od ovog tjedna u Splitu.

Pomoć stručnjaka Centra za sigurniji internet u vezi suočavanja s elektroničkim nasiljem, uputama kako primjereno reagirati u školskom i obiteljskom okruženju na prekomjerno korištenje tehnologije te koje korake poduzeti u slučaju iznude, vrbovanja ili mogu potražiti djeca i mladi te roditelji i stručnjaci putem helpline linije 0800 606 606. Ove je godine zaključno s 15. studenim linija imala više od 815 poziva, a za usporedbu, u cijeloj 2023. godini imala je ukupno 473 poziva.

Konferencija se održava u sklopu projekta SIC-CRO: Safer internet Centre Croatia. Nositelj projekta je Centar za nestalu i zlostavljanu djecu. Partneri su A1 Hrvatska i Sveučilište Algebra. Projekt sufinancira Europska unija.

Read Entire Article